No 2021.gada 1.jūlija par visām precēm, ko iedzīvotāji būs iegādājušies tiešsaistes pārdošanas vidē un saņems sūtījumos no valstīm, kas nav Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, būs jānoformē importa muitas deklarācija un jāsamaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Pašreizējais atbrīvojums no PVN zemas vērtības preču sūtījumiem tiks atcelts visās ES dalībvalstīs.

       Tāpat kā līdz šim, arī turpmāk par precēm, kuru vērtība pārsniegs 150 eiro, būs jāmaksā ne vien PVN, bet arī muitas nodoklis. Par akcīzes precēm būs jāmaksā arī akcīzes nodoklis. Ja sūtījumā būs tādas preces, uz kurām attiecas normatīvajos aktos noteikti ierobežojumi (piemēram, zāles, kažokādas apģērbi u.c.), vienkāršoto deklarāciju iesniegt nevarēs, būs jānoformē standarta importa muitas deklarācija.

        Ja trešās valsts tiešsaistes tirgotājs, kurš pārdod preces pircējiem Eiropas Savienībā, būs reģistrējies jebkuras ES dalībvalsts importa vienas pieturas aģentūras - IOSS portālā (Import One Stop-Shop), viņš PVN iekasēs pirkuma veikšanas brīdī un pēc tam nodrošinās tā ieskaitīšanu sūtījuma galamērķa valsts budžetā. Šādā gadījumā maksājamai PVN summai ir skaidri un nepārprotami jābūt norādītai vietnē, kur cilvēki iepērkas, kā arī atspoguļotai pirkuma rēķinā. Ja tirgotājs izmantos IOSS, sūtījumu atmuitošanu veiks piegādātājs – Latvijas Pasts vai eksprespasts, bet iedzīvotājiem nekādas saskares ar muitas formalitātēm nebūs.

    No 2021. gada 1.jūlija muitas deklarācijas būs jāiesniedz arī par visiem sūtījumiem – dāvanām, ko fiziskās personas saņems no saviem radiem vai draugiem, kuri dzīvo valstīs, kas nav ES dalībvalstis. Tomēr par dāvanām jeb nekomerciālajiem sūtījumiem, tāpat kā pašlaik, arī turpmāk nodokļi nebūs jāmaksā, ja preču vērtība nepārsniegs 45 eiro.

 

Būtiskas izmaiņas skar arī uzņēmējus, kas veic tālākpārdošanu ārpus LV, VID metodika https://www.vid.gov.lv/sites/default/files/mm_e-komercija.pdf

Jaunākais raksts